Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kraków Szymborskiej - spacer tematyczny po Krakowie

Utworzono dnia 14.08.2023

"Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma."

A mieszkańcy Pińczowa postanowili go, a właściwie Jej - czyli Wisławy Szymborskiej, szukać pod różnymi adresami, w parkach, na muralach i ulicach Krakowa. 

Spacer po Krakowie z Zofią Jurczak, autorką bloga Podróże po kulturze, dostarczył nam mnóstwo wiedzy o polskiej noblistce. Pozwolił zajrzeć do kawiarni, w której pijała kawę, obejrzeć z zewnątrz miejsca ważne w jej życiu. Poczuć wilgoć oficyny na Krupniczej 22, czy wyobrazić sobie rozmowy lokatorów w słynnym Domu Literatów. W latach 1945-1996 w trzypiętrowym domu przy Krupniczej mieszkało stu literatów, stąd też funkcjonująca w społeczności Krakowa inna nazwa kamienicy "dom stu wieszczów". Jedni krótko, inni pół roku, jeszcze inni dziesięciolecia. Wśród nich Czesław Miłosz, Jerzy Andrzejewski, Stefan Otwinowski, Wilhelm Mach, Tadeusz Śliwiak, Leon Kruczkowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska, Stefan Kisielewski, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz.

Na mapie spaceru nie zabrakło miejsc związanych z przypadającą w 2023 r. setną rocznicą urodzin poetki i felietonistki. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki podziwialiśmy konstrukcję z 21 tys. klocków Lego przedstawiającą scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy to Szymborska odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa Nagrodę Nobla „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Park Przy Karmelickiej, który nosi imię poetki, pozwolił zachwycić się pomysłem mieszkańców Krakowa na niebanalne uczczenie pamięci o sławnej mieszkance oraz artystycznymi muralami, a wśród nich tym wyjątkowym "Nic dwa razy".

Dziękujemy uczestnikom za udział, dobrą energię i ciekawość, która pozwalała pokonać pieszo krakowską trasę. Wielkie ukłony dla Zofii Jurczak - blogerki, miłośniczki Krakowa, jego dziedzictwa kulturowego i historycznego, autorki książki "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców" za mocno wciągającą opowieść o Wisławie Szymborskiej i jej krakowskim życiu. 

----------------
Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu "Dziewczynka, którą  byłam... Wisława Szymborska", który realizowany jest w ramach Programu Promocja Czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wkład własny zabezpieczyła Gmina Pińczów.

Kraków Szymborskiej

Utworzono dnia 14.08.2023, 09:07

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny