Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Isaac Bashevis Singer - życie i twórczość" - wykład dr hab. prof. UJ Magdaleny Ruty

Utworzono dnia 14.10.2022

Projekty rodzą się w głowach, dając początek nowym doświadczeniom, wyzwaniom, a trwając nieuchronnie zbliżają się do końca.

W piątek 7 października, uroczyście zakończyliśmy projekt pn. „W Pińczowie dnieje” wykładem dr hab. Magdaleny Ruty, prof. UJ w Zakładzie Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich, tłumaczki literatury jidysz (m.in. prozy Chaima Gradego, Isaaca Singera, Hinde Ester Kreitman, Kalmana Segala). Badaczka przybliżyła genezę języka jidysz, który w Polsce przed II wojną światową był językiem rodzimym mniejszości żydowskiej. Była to wielowymiarowa i inspirująca podróż, która rozpoczęła się opowieścią o jidysz i życiu rodzinnym Singera, a zakończyła nawiązaniem do jego twórczości. 

Na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie „Ostatni demon”, które snuje sam lubelski demon. Przedstawia się on jako ostatni, żydowski zły duch. Żyje na poddaszu domu w Tyszowcach dzięki opowieściom w jidysz. W pamięci ma niedawną tragedie Holokaustu, którego był świadkiem. Był to czas, kiedy ludzie osiągnęli apogeum swojej grzeszności, zginęły Anioły dobra i zła, mesjasz nie nadszedł. Demony nie miały więc już czego szukać tutaj na Ziemi, bo ludzie okazali się gorsi od najgorszych demonów. Przetrwał tylko jeden, ostatni demon. Żyje i opowiada historie dzięki istnieniu literatury, obawia się jednak co się stanie, kiedy również książki zostaną zniszczone: „A kiedy już zniknie ostatnia litera, Ostatniemu z diabłów przyjdzie czas umierać”...

Następnie, dzięki współpracy z biblioteką szkolną Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie młodzież szkoły przytoczyła fragmenty utworów I.B. Singera. Czytali: Jakub Gorczyca, Kamil Mitręga i Maciej Pikul.

Podziękowania przekazaliśmy także dyrektorom dwóch placówek oświatowych - Pani Wioletcie Mitrędze i Panu Tomaszowi Pietrzykowskiemu, które współpracowały z biblioteką podczas realizacji projektu. Ukłony i słowa wdzięczności powędrowały do czytelników i seniorów, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach projektowych. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję zasmakować w tradycyjnej kuchni, kosztując dań przygotowanych przez KGW Młodzawy.

Piątkowego, październikowego południa zakończyliśmy projekt „ W Pińczowie dnieje , który realizowany był przez bibliotekę od kwietnia 2022 roku. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Rządowego Promocja Czytelnictw, którego operatorem jest Instytut Książki. 
Współorganizatorami projektu byli: 
Muzeum Regionalne w Pińczowie 
Dyskusyjne Kluby Książki 
Patronat honorowy: 
Włodzimierz Badurak Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów
Patronat medialny: 
Tygodnik Ponidzia 
Echo Dnia Pińczów 
Radio TPI - Gramy dla Was 

Wykład Magdaleny Ruty

Utworzono dnia 14.10.2022, 15:33

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny